Mikulástól Valentin –napig a csokoládé virágkorát éli. Ilyenkor nemcsak ajándékként többet vásárolunk, de többet is fogyasztunk. Egy amerikai felmérés szerint a lakosság az éves csokoládéfogyasztás mintegy 71%-át Hálaadástól Valentin –napig vásárolja meg. Hölgyeknek mindig biztonságos ajándék egy doboz jó minőségű csokoládé karácsonyra is, Valentin –napra is. De mi a helyzet az urakkal? Ugye, máris eszetekbe jutott a bor, hiszen uraknak viszont egyik leggyakrabban vásárolt ajándék egy palack jó bor. És ha te is borkedvelő vagy, mint én, de a csokoládét is szereted, joggal eszedbe jut, vajon milyen lenne párosítani, együtt kóstolni e két csodás terméket, a csokit és a bort?
Egyes szakértők szerint lehetetlen e kettőt együtt kóstolni, holott a hétköznapi életben is gyakran tesszük ezt, még ha nem is tudatosan. Én például csokis desszerthez MINDIG vörösbort rendelek, sosem desszertbort, pedig a csoki+bor párosítás aranyszabályairól a múlt hétvégi kóstolóig nem is hallottam. És aki már próbálta az együtt kóstolást, mindenki azt állítja, igenis lehetséges, és nagyon jó móka próbálkozni. Ám megtalálni a tökéletes párosítást korántsem olyan egyszerű, mint amilyennek látszik, a kombinációk száma pedig végtelen. Ha az ünnepek alatt felgyűlt, ajándékba kapott csokoládéhegyek és boroskartonok láttán kedved támad e két termék együttes elpusztításához, adok néhány tippet.
A sort mindig kezdjük a könnyűvel és haladjunk a testesebb felé, értem ezt mind a csokira mind a borra. Tehát fehércsokitól, vagy tejcsokitól haladjunk a sötétebb, keserűbb csokoládéig. Minél „keserűbb” a csokoládé, vagyis minél magasabb a kakaótartalma, annál testesebb, tanninosabb bort kíván.
Fehércsoki: aki szereti a fehércsokit, válasszon jó minőségűt, magas kakaóvaj- tartalommal és igazi vaníliával, így a krémes, vajas, vaníliás ízvilághoz roppant egyszerű bort találni. Ugye te is egy testes, vajas Chardonnay-re gondolsz? Érdemes még kipróbálni egy könnyebb, gyümölcsös habzó rozéval, az epres –málnás ízjegyek gyönyörűen kihozzák a csokoládé vanília ízét.
Tejcsoki: a jó minőségű tejcsoki kakaótartalma 30 -50% között van, ez az összetétel óriási rugalmasságot ad nekünk borválasztáshoz. A szakavatottak által levezényelt kóstolón párosítottunk tejcsokit pezsgővel és Rizlinggel is, de nekem leginkább egy egészen könnyű Pinot Noirral működött.
Étcsokoládé: személy szerint nagy rajongója vagyok az étcsokiknak, így ezt a részt élveztem leginkább. 55% -tól egészen 100% kakaótartalomig beszélünk étcsokiról, ennek megfelelően a lehetséges párosítások száma itt is végtelen. A lényeg, hogy minél magasabb a kakótartalom, annál testesebb legyen a bor, legyen az egy testes Pinot Noir, fűszeres, pirosgyümölcsös Merlot vagy Cabernet Sauvignon, netán egy lekváros Bikavér. Ha pörkölt, kesernyés utóízt is felfedezünk a csokiban, válasszunk hozzá pörkölt aromájú, fahordós vöröset, ami esetleg önmagában is hordoz étcsokis jegyeket. A kóstolás legvégén érdemes azt a jó minőségű, féltve őrzött étcsokis bonbont vagy töltött csokit elfogyasztani egy kis Portóival, vagy más, erősített borral. Mennyei párosítás!