Sajt és borfesztivál a Temze-parton

Kíméletlenül beköszöntött az ősz/tél Londonban is, ami rossz időjárást, viszont annál több programot jelent. Nemcsak színház – koncert – kiállítás terén nagy a nyüzsgés a városban, de a gasztroprogramok is szezonjukat élik. A Temze déli partja, a Southbank Center már 1951 óta szolgál különböző fesztiválok helyszínéül, ősszel azonban minden az ízekről szól. A folyópart megtelik sátrakkal, és októbertől karácsonyig jobbnál jobb gasztroprogramoknak ad helyet. 

Ínyenceknek izgalmas kezdés lehetett október második hétvégéjén a Cheese and Wine Festival, azaz Sajt és Borfesztivál, ahol angliai importőr cégek versenyeztették meg az általuk képviselt európai országok termékeit. Három napon keresztül, mintegy 250 félét lehetett kóstolni és vásárolni a friss kecskesajttól a fűszerezetteken át az érlelt keménysajtokig. A legelső, és egyben legnagyobb sátor Angliáé volt (naná!) a végtelen ízű cheddar sajtjaival. Volt itt minden! A fiatal cheddartól kezdve a 15 hónapon át érleltig, a borssal, chilli paprikával ízesítettől az exotikus ananásszal, aszalt barackkal vagy éppen vörös áfonyával ízesítettig mindent megtalálhattunk. Az olasz sátrak a jól ismert parmezánt és a krémes gorgonzolát kínálták, míg a franciák az oly híres, friss, és fűszernövényekkel díszített, ajándéktárgy-szépségű kecskesajtjaikkal versengtek a többi európai országgal. És ha már vásár, a szabad tűzön főtt vásári étel sem maradhatott el. A dánok a Radette sajtjukat olvasztották tengernyi mennyiségben újburgonyára, bemutatva ezzel egyik hagyományos nemzeti ételüket.

A sajt és bor a legtöbb sajttermelő országban már évszázadok óta kéz a kézben jár, így természetesen a borok sem maradhattak el. Olasz prosseccot, elzászi fehéreket, osztrák rizlinget, portugál testes vöröseket párosíthattunk sajtjainkkal, de Ausztrália, Uruguay és Brazília is jelen volt boraival. Na de hogyan igazodjunk el a sajtok és borok végtelen rengetegében? Mit mivel kóstoljunk? Ebben segítettek az előadósátorban tartott kurzusok és kóstolók, ahol borszakértők, sajtmesterek és profi séfek avattak be a sajt és borpárosítás titkaiba. Megtudtuk, hogy mindig a sajt három fő komponense, azaz a sav-, a só-, és a zsírtartalom hányada döntse el, hogy mit mivel kóstoljunk.   

-          A magasabb savtartalmú fehér, lágy sajtokhoz, mint a feta, vagy friss kecskesajtok, savban magas fehérbort válasszunk, pl. Rizlinget vagy Sauvignon Blanc-t.
-          Krémes sajtokhoz, például Brie-hez vagy Camemberthez válasszunk pezsgőt vagy habzóbort, mert a buborék fellazítja a zsíros, krémes, nyelvünkre nehezedő érzést, a magas savtartalom pedig frissíti az összhatást.
-           Sós sajtokhoz, mint amilyen a parmezán, vagy cheddar, jók a fiatal, könnyű vörösborok alacsony tanninnal. Vigyázzunk, ha tanninban gazdag bort választunk, a sós íz után keserűnek fogjuk érezni a bort.
-          A legsósabb sajtok a nemes penészes kéksajtok, ezeket nyugodtan kombináljuk desszertborral, Tokaji aszuval vagy Portóival, mert a sós íz kiemeli az édeset, még kellemesebbé téve ezáltal a borunkat.
-          A keménysajtok bírnak a legmagasabb zsírtartalommal, ezekhez jöhetnek a nagy, testes vörösborok, magas tanninnal, ugyanis a zsír és a tannin lágyítják egymást. Minél keményebb egy sajt, annál több tannint bír el.

De ezek csak általános tippek, a lényeg, hogy mindenki megtalálja a személyes kedvencét. Azért jók a fesztiválok és vásárok, mert megkóstolhatjuk, kipróbálhatjuk az általunk kedveltnek vélt párosításokat. Hiszen olyan sokféle sajt van, honnan tudjuk, ízlik-e, amíg meg nem kóstoltuk, nemigaz?

0 comments:

Post a Comment